Späť

Ako sa starať o drevené, laminátové a sklenené dvere: Praktické tipy na údržbu

Pridané: 3.12.2024 20:00:00 Počet zobrazení: 74

03 December 2024

Interiérové dvere sú funkčným prvkom každého domova. Zároveň významne prispievajú k celkovému vzhľadu interiéru. Aby si zachovali svoju krásu a dlhú životnosť, vyžadujú si pravidelnú starostlivosť. No každý materiál má svoje špecifické potreby. V tomto článku sa podrobne pozrieme na to, ako správne čistiť a udržiavať interiérové dvere vyrobené z rôznych materiálov. Aké čistiace prostriedky sú vhodné pre drevené, laminátové, sklenené dvere alebo dvere s inou povrchovou úpravou?

Interiérové dvere: Sprievodca starostlivosťou podľa materiálu

Aby vám vaše dvere slúžili dlhé roky a zachovali si svoj pôvodný vzhľad, je dôležité vedieť, ako sa o ne správne starať. Starostlivosť sa však líši v závislosti od materiálu, z ktorého sú dvere vyrobené.

Drevo: Klasika, ktorá si vyžaduje pozornosť

Drevo je tradičný a obľúbený materiál na výrobu interiérových dverí. Jeho prirodzená krása a teplý vzhľad dodávajú každému interiéru útulnosť. Avšak drevo je citlivé na vlhkosť, teplotu a mechanické poškodenie.

Pravidelná starostlivosť o drevené dvere

Pravidelne odstraňujte prach mäkkou handričkou alebo prachovkou. Zabránite tak usadzovaniu nečistôt v póroch dreva. Na čistenie špiny použite teplú vodu s jemným mydlom. Dobre utrite a osušte.

Vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli poškodiť povrch dreva. Špeciálne čistiace prostriedky na drevo sú šetrnejšie.

Odstraňovanie škvŕn

Rýchlosť je kľúčová. Čím skôr sa do odstraňovania škvrny pustíte, tým to bude ľahšie. Pamätajte, že na drevených dverách treba každú škvrnu riešiť individuálne. Pred použitím akéhokoľvek čistiaceho prostriedku otestujte jeho účinok na menej viditeľnom mieste.

Na jemné škvrny môžete použiť zmes vody a octu v rovnakých pomeroch. Aplikujte zmes na handričku a jemne drhnite škvrnu. Na ťažko odstrániteľné škvrny skúste použiť jemný brúsny papier (120–220 zrnitosť) na jemné obrúsenie postihnutého miesta. Po obrúsení dvere prelakujte alebo naolejujte.

Ochrana a ošetrenie povrchu

Drevo je citlivé na vlhkosť. Vyhnite sa dlhodobému vystaveniu vody a zabezpečte dobré vetranie miestnosti. Pravidelne ošetrujte drevo vhodným voskom na drevené dvere alebo vhodným olejom. To mu dodá lesk a ochráni ho pred vysychaním.

Pozor aj na priame slnečné žiarenie, ktoré môže spôsobiť vyblednutie farby dreva. Používajte závesy alebo rolety.

Oprava drobných poškodení

Malé škrabance môžete zamaskovať farebným voskom alebo ceruzkou. Pri väčších poškodeniach je lepšie kontaktovať odborníka. Ak je povrch dreva výrazne poškodený, môže byť potrebné ho prebrúsiť a znovu natrieť.

Drevené dvere s dyhou: Kompromis medzi cenou a kvalitou

Dvere s dyhou sú dostupnejšou alternatívou k masívnemu drevu. Dyha je tenká vrstva dreva, ktorá je nalepená na drevovláknitú dosku.

Pravidelná starostlivosť o dyhované dvere

Pravidelné, jemné utieranie prachu zabráni hlbšiemu zaneseniu špiny do pórov dyhy. Pre hĺbkové čistenie použite špeciálne čistiace prostriedky určené na drevo a dyhu. Vyhnite sa prípravkom s obsahom amoniaku alebo chlóru. Saponáty, rozpúšťadlá a abrazívne čistiace prostriedky môžu poškodiť dyhu.

Odstraňovanie škvŕn

Pri odstraňovaní škvŕn z dyhovaných dverí postupujte rovnako ako pri drevených dverách. Väčšinu škvŕn odstránite jemným mydlovým roztokom a mäkkou handričkou. Na odolné škvrny použite špeciálne odstraňovače škvŕn určené na drevo. Pred použitím vždy otestujte na menej viditeľnom mieste.

Ochrana a ošetrenie povrchu

Na dyhované dvere môžete aplikovať špeciálne leštidlo na drevo, ktoré ich ochráni pred vlhkosťou a nečistotami. Používajte produkty bez silikónu a na báze prírodných olejov.
Vyhýbajte sa vlhkosti. Nadmerná vlhkosť môže dvere poškodiť. V miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou, napríklad v kúpeľniach, udržiavajte dobré vetranie a predchádzajte kondenzácii.

Oprava drobných poškodení

Na opravu drobných škrabancov použite farebnú voskovú ceruzku na nábytok, ktorá sa čo najviac zhoduje s odtieňom dyhy. Jemne vyplňte škrabance voskom a následne ich preleštite mäkkou handričkou, aby bol povrch hladký.

Ak sa dyha odlupuje, použite tenkú vrstvu lepidla na drevo na zadnú stranu odlúpnutej časti. Opatrne zatlačte dyhu späť na miesto. Po nanesení lepidla umiestnite na miesto zaťažujúci predmet (napríklad knihy alebo kúsok dreva s tlakom) a nechajte ho pôsobiť aspoň 24 hodín, kým lepidlo zaschne.

Na hlbšie škrabance alebo praskliny môžete použiť tmel na drevo. Po oprave je vhodné naniesť na povrch ochranný olej alebo vosk, ktorý zabezpečí hladký a chránený povrch.

Laminátové dvere: Praktické a odolné riešenie

Laminátové dvere sú vyrobené z drevovláknitej dosky potiahnutej melaminovou fóliou. Sú odolné voči poškriabaniu, vlhkosti a teplote, čo z nich robí ideálne riešenie pre moderné interiéry.

Pravidelná starostlivosť o laminátové dvere

Ako postupovať pri čistení interiérových dverí z laminátu? Pravidelné čistenie laminátových dverí je kľúčové pre zachovanie ich pekného vzhľadu a životnosti. Vystačíte si s mäkkou handričkou, najlepšie z mikrovlákna. To zabráni hromadeniu prachu a drobných čiastočiek, ktoré by mohli časom poškriabať povrch.

Na umývanie používajte vlažnú vodu s jemným čistiacim prostriedkom (napr. jemné mydlo alebo čistiaci prostriedok na nábytok). Po umytí vždy dôkladne osušte dvere suchou handričkou. Hoci laminát je odolný voči vode, dlhodobé pôsobenie vlhkosti môže oslabiť lepenie vrstiev alebo spôsobiť opuchnutie dverí.

Odstraňovanie škvŕn

Na bežné škvrny použite jemnú handričku namočenú v teplej vode s niekoľkými kvapkami jemného čistiaceho prostriedku. Jemne pretrite povrch a potom osušte suchou handričkou.
Na mastné škvrny si vystačíte s malým množstvom saponátu na riad. Dôkladne opláchnite čistou vodou a osušte suchou handričkou, aby ste zabránili tvorbe šmúh.

Na zaschnuté alebo nalepené nečistoty, ako je napríklad vosk alebo žuvačka, môžete použiť plastovú škrabku, ale dávajte pozor, aby ste nepoškriabali povrch. Potom dvere očistite jemným čistiacim roztokom a osušte.

Ochrana a ošetrenie povrchu

Na ochranu laminátového povrchu sa neodporúča používať vosky alebo oleje, pretože laminát nie je nasiakavý materiál. Stačí pravidelné čistenie mäkkou handričkou a jemným prostriedkom. Pri otváraní a zatváraní dverí sa vyhnite nárazom do stien alebo iných predmetov.

Vyhnite sa nadmernej vlhkosti, pretože môže viesť k deformácii dverí. Ak sú dvere vystavené silnému slnečnému žiareniu, používajte závesy alebo žalúzie. Praktickým a elegantným riešením je aj stavebné puzdro na posuvné dvere s integrovanými elektrickými rozvodmi.

Oprava drobných poškodení

Na malé škrabance môžete použiť špeciálne opravné perá alebo vosky určené na laminátové povrchy. Tie sú dostupné v rôznych odtieňoch, aby ladili s farbou vašich dverí. Ak je laminát silno poškodený alebo odlúpnutý, existujú opravné súpravy na laminát, ktoré zahŕňajú lepidlá a záplaty. Pri väčších poškodeniach je dobré obrátiť sa na odborníka.

Sklenené dvere: Elegancia a svetlo

Sklenené dvere sú ideálnym riešením pre moderné interiéry. Priepustnosť svetla a elegantný vzhľad dodávajú miestnostiam pocit priestrannosti a vzdušnosti.

Pravidelná starostlivosť o sklenené dvere

Sklo by sa malo čistiť pravidelne, aby sa zabránilo usadzovaniu nečistôt a vzniku škvŕn.
Vyberajte si špeciálne čistiace prostriedky na sklo, ktoré sú šetrné k povrchu a nezanechávajú šmuhy. Môžete použiť aj zmes octu a vody.

Najskôr odstráňte prach a väčšie nečistoty mäkkou handričkou alebo mikrovláknovou utierkou. Na sklo nastriekajte alebo naneste čistiaci prostriedok a rozotrite ho mäkkou špongiou alebo mikrovláknovou utierkou. Opláchnite čistou vodou a utrite do sucha. Na záver môžete sklo vyleštiť suchou mikrovláknovou utierkou pre dosiahnutie maximálneho lesku.

Odstraňovanie škvŕn

Čerstvé škvrny ľahko odstránite pomocou vlažnej vody a jemného čistiaceho prostriedku.
Zaschnuté škvrny môžu vyžadovať použitie špeciálnych čistiacich prostriedkov alebo domácich zmesí (napr. zmes sódy bikarbóny a vody).

Na odstránenie vodného kameňa môžete použiť špeciálny odstraňovač vodného kameňa alebo zmes octu a vody, príp. octu a saponátu na riad. Vyvarujte sa používaniu abrazívnych čistiacich prostriedkov alebo tvrdých materiálov (napr. drôteniek), ktoré by mohli sklo poškriabať.

Ochrana a ošetrenie povrchu

Na ochranu skleneného povrchu môžete použiť produkty na báze nanotechnológie, ktoré vytvárajú neviditeľný ochranný film. Ten odpudzuje vodu a špinu, čím zjednodušuje budúce čistenie.

Použiť môžete aj ochranné fólie. Fólie môžu zvýšiť odolnosť skla voči poškriabaniu a nárazom. Sú tiež užitočné na zvýšenie súkromia alebo pridanie dekoratívnych prvkov.

Oprava drobných poškodení

Menšie škrabance môžete ošetriť použitím leštiacej pasty na sklo, ktorá jemne vyhladí povrch. Aplikujte ju jemnou handričkou a leštite kruhovými pohybmi.

Ak je sklo prasknuté alebo vážne poškodené, je potrebné kontaktovať profesionála, ktorý môže zvážiť opravu alebo výmenu dverí. V prípade prasklín sa niekedy používa špeciálny lepiaci gél, ktorý môže pomôcť udržať sklo v jednom kuse do doby výmeny.

Plastové dvere: Jednoduchá údržba a dlhá životnosť

Plastové dvere sú odolné voči vlhkosti, UV žiareniu a mechanickému poškodeniu. Ich jednoduchá údržba a dlhá životnosť z nich robia praktickú voľbu pre rôzne interiéry.

Pravidelná starostlivosť o plastové dvere

Pravidelne utierajte dvere vlhkou handričkou s jemným mydlom alebo čistiacim prostriedkom určeným na plast. Vyhnite sa abrazívnym čistiacim prostriedkom, drôtenkám a drsným handričkám, ktoré by mohli povrch poškriabať. Po umytí dvere dôkladne osušte mäkkou handričkou, aby sa zabránilo vzniku škvŕn od vody a usadzovaniu vodného kameňa.

Odstraňovanie škvŕn

Väčšinu čerstvých škvŕn odstránite vlažnou vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Na odolnejšie škvrny môžete použiť špeciálny čistiaci prostriedok na plast. Pred použitím si však vždy prečítajte návod na použitie.

Na odstránenie škvŕn od fixiek a ďalších odolných škvŕn môžete skúsiť špeciálne odstraňovače farieb alebo technický benzín. Pred použitím vždy otestujte prostriedok na menej viditeľnom mieste.

Ochrana a ošetrenie povrchu

Na trhu sú dostupné špeciálne ochranné spreje na plast, ktoré pomôžu udržať povrch dverí v dobrom stave a chrániť ich pred UV žiarením, čo zabraňuje vyblednutiu farby.

Oprava drobných poškodení

Použite špeciálne opravné súpravy na plasty, ktoré obsahujú pasty alebo vosky na vyplnenie škrabancov. Tieto opravné súpravy je možné zakúpiť v obchodoch so stavebným materiálom. Pri vážnejších poškodeniach, ako sú praskliny, je najlepšie kontaktovať odborníka, ktorý vám môže odporučiť rekonštrukciu alebo renováciu dverí, plastové dvere opraví alebo vymení poškodenú časť.

Zaujímavosť: Čaká vás rekonštrukcia vášho bývania? Viete, aké máte možnosti na získanie dotácie na rekonštrukcie domu a na opravu strechy?

Kovové dvere: Moderný dizajn do modernej domácnosti

Kovové dvere si vyžadujú pravidelnú údržbu, aby boli chránené pred hrdzavením a mechanickým poškodením.

Pravidelná starostlivosť o kovové dvere

Kovové dvere čistite aspoň raz za mesiac, aby ste odstránili prach, nečistoty a mastnotu. Použite mäkkú handričku alebo špongiu a jemný čistiaci prostriedok. Pravidelne kontrolujte, či nie sú na dverách stopy hrdze, prasklín alebo odlupujúcej sa farby.

Odstránenie škvŕn

Na odstránenie hrdze môžete použiť špeciálne odstraňovače hrdze alebo jemný brúsny papier. Po odstránení hrdze naneste ochranný náter. Škvrny od oleja alebo mastnoty odstráňte pomocou čistiaceho prostriedku na mastnotu a mäkkej handričky. Na odstránenie iných škvŕn použite jemný čistiaci prostriedok a vodu.

Ochrana a ošetrenie povrchu

Na kovové dvere aplikujte antikoróznu vrstvu, najmä ak sú vystavené vlhkému prostrediu. Ochranné nátery a oleje môžu predĺžiť ich životnosť a zabrániť hrdzaveniu. Na hladké kovové povrchy môžete použiť vosk, ktorý chráni dvere pred nečistotami a vodou a zároveň im dodáva lesk.

Oprava drobných poškodení

Ak sa na dverách objaví hrdza, je potrebné ju odstrániť a následne dané miesto ošetriť ochranným náterom. V prípade poškodenia povrchu dverí, je možné ho opraviť pomocou špeciálnych opravných prostriedkov.

 

Fóliované dvere: Elegantné, odolné a praktické riešenie pre každý interiér

Fóliované dvere sú cenovo dostupné dvere pokryté dekoratívnou fóliou, ktorá im dodáva atraktívny vzhľad a chráni ich povrch. Fólia môže napodobňovať rôzne materiály, ako je drevo alebo kov, a je dostupná v širokej škále farieb a vzorov. Medzi ich hlavné výhody patrí odolnosť voči poškriabaniu, nenáročná údržba a dobrá odolnosť voči vlhkosti, vďaka čomu sú ideálne do domácností aj komerčných priestorov.

Údržba povrchu

Fóliované dvere sú nenáročné na údržbu. Na čistenie používajte jemné čistiace prostriedky bez abrazívnych látok, ktoré by mohli poškodiť povrch fólie. Stačí ich utierať vlhkou handričkou. Na fóliované povrchy sa neodporúča používať silné chemikálie.

Ochrana povrchu

Ak sú fóliované dvere vystavené vonkajším podmienkam (exteriér), vyberajte fólie s UV ochranou. Pre interiérové dvere táto ochrana nie je potrebná. Na interiérových fóliovaných dverách je fólia vybavená transparentnou ochrannou vrstvou, ktorá zvyšuje ich odolnosť voči drobným mechanickým poškodeniam.

Opravy

Pri drobných poškodeniach povrchu fóliovaných dverí je najjednoduchšou možnosťou použiť tmel na opravu dreva v rôznych farebných odtieňoch, ktorý je možné prispôsobiť farbe dverí. Po aplikácii tmelu je potrebné jemnou handričkou utrieť zbytkový tmel pred úplným vyschnutím, aby opravená plocha zostala hladká a bez nadbytočného materiálu.

 

Pravidelná starostlivosť o kovanie a tesnenie interiérových dverí

Zvláštnu starostlivosť si vyžadujú aj kovové prvky a tesnenie na interiérových dverách. Údržba kovových prvkov na dverách je dôležitá pre ich dlhú životnosť a bezproblémovú funkciu. Pravidelne by ste mali čistiť zámky, kľučky a iné kovové prvky od nečistôt vlhkou handričkou a jemným čistiacim prostriedkom. Občas ich môžete vyleštiť špeciálnymi prípravkami.

Ak sa na kovových prvkoch objaví hrdza, použite špeciálny odhrdzovač a následne povrch ošetrite antikoróznym náterom. Pánty a zámky je potrebné pravidelne premazávať špeciálnym mazivom, vhodným olejom alebo vazelínou, aby sa ľahko pohybovali a nevŕzgali.

Tesnenia by ste mali pravidelne kontrolovať. Raz za čas ich očistite vlažnou mydlovou vodou a nechajte dôkladne vyschnúť. Na obnovenie pružnosti a zlepšenie tesnenia môžete použiť špeciálny sprej na ošetrenie tesnení. Ak je tesnenie poškodené nadmerne, je potrebné ho vymeniť.

Na záver

Starostlivosť o interiérové dvere je jednoduchšia, než si myslíte. Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel a vaše dvere si zachovajú svoj krásny vzhľad a funkčnosť po dlhé roky. Pamätajte na to, že každý materiál si vyžaduje iný prístup, a preto je dôležité poznať typ materiálu, z ktorého sú vaše dvere vyrobené.

Pravidelným čistením, ošetrovaním a prevenciou pred poškodením predĺžite životnosť vašich interiérových dverí. Odvďačia sa vám tým, že prispejú k útulnej a esteticky príjemnej atmosfére vášho domova.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

PoctiveSEO: Zoznámte sa so SEO a naučte sa ho využiť vo svoj prospech: Od základov po najdôležitejšie faktory

Autor: Eva Dedinská, Skúsená SEO copywriterka a autorka 9 kníh

 

Renovácia dverí s.r.o.

PREVÁDZKA
Odeská ul. 75, 82106 Bratislava

Prevádzková doba:

pondelok - piatok 7,00 - 15,00 hod

E-mail: renovacia@renovacia-dveri.eu

Telefón:

+421905605934 pondelok - piatok 7,30 - 18,00 hod

+421948288791 pondelok - piatok 7,00 - 15,00 hod

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie