Renovácia dverí: Ako postupovať pri renovovaní vchodových či interiérových dverí
Pridané: 28.3.2024 10:00:00 Počet zobrazení: 62
28 Marec 2024
Výmena dverí v celom byte môže byť drahá. Ak navyše uvažujete nad novými dverami do dvojposchodového domu, celkové náklady vás môžu nepríjemne zaskočiť. Kúpa nových dverí však nie jediné riešenie. Ak vaše dvere vyzerajú opotrebovane, alebo nezapadajú do celkového štýlu vašej domácnosti, pomôcť by mohla ich renovácia. Ak stojíte pred rozhodnutím, či investovať do nových vchodových a interiérových dverí, alebo dať druhú šancu tým starým, mali by ste porozumieť, čo renovácia dverí zahŕňa, ako prebieha, aké sú jej výhody a nevýhody.
Čo je renovácia dverí?
Renovácia dverí je spôsob, ako obnoviť vzhľad a funkčnosť starých alebo poškodených dverí.
Renováciou sa menia pôvodné dvere na niečo príťažlivejšie a prispôsobené vašim požiadavkám. Základná konštrukcia ostáva, zmeniť sa môže povrchová úprava dverí, dizajn, presklenie, kľučky a ďalšie ozdobné detaily.
Renovácia vchodových dverí
Vonkajším dverám sa pripisuje najmä funkčná hodnota. Kvalitný materiál, hrúbka, povrchová úprava, správne utesnenie – to všetko môže zabrániť nežiaducemu prievanu, hluku a tiež možným škodcom a hlodavcom vniknúť dovnútra.
Dôležitý je tiež dizajn vchodových dverí, či už ide o nové alebo renovované. Dokážu ovplyvniť prvý dojem, ktorí získajú vaši hostia aj okoloidúci. Môžu tiež zvýšiť príťažlivosť a hodnotu domu.
Kedy je čas na renováciu a opravu vonkajších dverí?
Prenikajúce svetlo: Preniká okolo rámu vašich dverí svetlo? Nad renováciou by ste mali pouvažovať aj vtedy, ak sú na dverách praskliny, diery a iné poškodenia.
Vniká teplý alebo studený vzduch: Ak nevidíte prichádzať svetlo, ale cítite prievan, okolo rámu dverí môže byť medzera alebo poškodená lišta.
Silné preliačiny: Dvere sa používajú aj niekoľkokrát do dňa, preto je opotrebovanie normálne. Niektoré poškodenia sa dajú akceptovať, iné si žiadajú akútne riešenie. Napríklad veľké preliačiny môžu naznačovať narušenú konštrukciu, najmä ak sa nachádzajú po obvode dverí.
Ťažko sa otvárajú alebo zatvárajú: Ak je problém s otváraním alebo zatváraním, vaše dvere sa pravdepodobne roztiahli, stiahli alebo inak zdeformovali.
Zámok nefunguje správne: Predné dvere, ktoré sa nezamykajú správne, sú zjavným bezpečnostným problémom. Ak je to možné, vykonajte údržbu či výmenu zámku čo najskôr.
Vonkajšia hrdza: Viditeľná hrdza na oceľových dverách naznačuje, že vo vnútri rámu dverí je vlhkosť, ktorá pravdepodobne spôsobuje hnilobu.
Hnijúce, odlupujúce sa alebo zmäknuté drevo: Ak vidíte hnilobu alebo odlupovanie v blízkosti spodnej časti zárubne (plášť okolo dverí), je to neklamný znak, že je čas dvere vymeniť. Môžete si tiež všimnúť, že drevo je na dotyk mäkké.
Štiepenie a odlupovanie: Ak dvere nie sú udržiavané, môžu prasknúť, zdeformovať sa a zvetrať.
Zvýšené účty za energiu: Vchodové dvere, z ktorých uniká vzduch okolo rámu, môžu výrazne ohroziť energetickú účinnosť vášho domu.
Renovácia interiérových dverí
Ak máte doma staré interiérové dvere, ktoré sa značne opotrebovali, je prirodzené, že uvažujete o tom, či je renovácia dverí realizovateľnou možnosťou, alebo či je vhodnejšia úplná výmena.
Celkovo môže modernizácia interiérových dverí výrazne zvýšiť funkčnosť, vzhľad a hodnotu vášho bývania.
Renovácia interiérových dverí je proces ich obnovy a zlepšenie ich vzhľadu. Proces zvyčajne zahŕňa obrúsenie existujúceho povrchu dverí, nanesenie novej povrchovej úpravy a následné vysušenie.
Renovácia starých dverí je jedinečná možnosť, ako zmeniť ich vzhľad, pridať detaily a dekoratívne prvky a zlepšiť ich funkčnosť.
Je to tiež skvelý spôsob, ako aktualizovať vzhľad vášho domova bez toho, aby ste museli úplne vymeniť dvere. Môže to byť aj cenovo výhodná možnosť, ak chcete urobiť nejaké kozmetické zmeny. Ak máte záujem o renováciu interiérových dverí, mali by ste zvážiť služby profesionálov.
Kedy je čas na renováciu a opravu interiérových dverí?
Sú poškodené a nefunkčné: Pri dverách, ktoré majú viditeľné diery, praskajú, alebo sa nedajú správne otvoriť či zatvoriť, si s novým náterom veľmi nepomôžete. Jediným spôsobom, ako im vrátiť funkčnosť a obnoviť dizajn, je ich renovácia alebo výmena.
Vaše dvere sa nezhodujú: Ak sa pozriete do chodby a vidíte rozdielne dvere do rôznych miestností, mali by ste zvážiť ich renováciu. Pomôžu vám získať zladený a zjednodušený vzhľad.
Blokujú svetlo: Plné interiérové dvere blokujú tok svetla vo vašom domove, preto niektoré oblasti, najmä chodba a hala, môžu pôsobiť tmavo a nudne. To isté platí aj pre podkrovné miestnosti, kde často strešné okno alebo vikier nedokážu poskytnúť dostatok denného svetla. Priestrannejšie a vzdušnejšie bývanie získate renováciou dverí, najmä ak sa do plných dverí zakomponuje sklo.
Nezodpovedajú vášmu životnému štýlu: Jedným z najväčších dôvodov pre výmenu dverí je otvorenie obytného priestoru alebo zmena dispozície tak, aby lepšie fungovala pre vás a vašu rodinu. Tradičné krídlové dvere môžete vymeniť za posuvné, stohovacie alebo skladacie.
Pustili ste sa do veľkej rekonštrukcie domu: Ak rekonštruujete celý dom, je to vhodný čas na renováciu interiérových dverí.
Výhody renovácie dverí
Ak uvažujete o renovácii a modernizácii interiérových dverí vo vašej domácnosti, tu je niekoľko výhod, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa.
Vylepšený dizajn
Ak vaše bývanie potrebuje osvieženie, obyčajná modernizácia, ako je renovácia starých dverí, môže často výrazne zjednotiť a zlepšiť estetiku priestoru.
Zvýšenie estetickej hodnoty interiéru alebo exteriéru
Najmä pri starších domoch sa dvere nemusia zhodovať s dizajnom miestnosti alebo môžu byť výsledkom nedokončeného projektu rekonštrukcie od predchádzajúceho majiteľa. Keďže trendy v dizajne sa menia, to, čo vyzeralo dobre pred desiatimi rokmi, nemusí vyzerať dobre dnes. A či už chcete okoreniť priestor v tradičnom štýle alebo vniesť do vášho domova modernizáciu, renovácia sa javí ako skvelé riešenie.
Dvere dokonale sedia, nevŕzgajú
Nič nemôže byť dráždivejšie ako dvere, ktoré vŕzgajú pri každom pohybe. Niekedy stačí namazať pánty s pomocou WD 40, inokedy je problém komplexnejší. Súčasťou renovácie dverí je aj ich oprava a montáž tak, aby dokonale sedeli, nevŕzgali a neprepúšťali studený vzduch dovnútra a teplo von.
Odolnosť proti vlhkosti
Renovované dvere, na ktoré sa počas obnovy aplikovala fólia, získavajú automaticky vlastnosti, ktoré umožňujú ich umiestnenie aj do miestností s náročnými podmienkami. Stávajú sa odolné voči vlhkosti a vode, preto sú vhodné aj do kúpeľne, práčovne, garáže a pod.
Táto vlastnosť zvyšuje tiež funkčnú hodnotu vašich starých vchodových dverí, ktoré prešli renováciou.
Jednoduchá oprava poškodených miest
Pri renovácii dverí sa používa moderná technológia, pri ktorej sa dvere poťahujú kvalitnou a vysoko odolnou fóliou. Fólia sa aplikuje po častiach, čo umožňuje v prípade mechanického poškodenia opraviť len jeden diel fólie. Je to časovo menej náročné a nákladovo efektívne riešenie.
Dlhá životnosť a farebná stálosť
Fóliovanie dverí je ideálny spôsob ich obnovy aj z hľadiska životnosti. Kvalitné fólie majú vysokú odolnosť voči oderu a farby, ktoré si udržia svoju sýtosť. K zmene farby nedôjde ani pri častom čistení, ani pôsobením UV žiarenia. Fólia nevyžaduje aktualizáciu ako napríklad nový náter na dvere.
Udržateľnosť
V dobe, kedy je prvoradá podpora recyklácie a udržateľného spôsobu života, je rozhodnutie zrenovovať staré dvere namiesto ich výmeny v súlade so šetrným prístupom k životnému prostrediu. Renováciou opotrebovaných alebo poškodených dverí sa znižuje potreba nových materiálov, čo vedie k minimalizácii množstva odpadu.
Inšpirácia: Pozrite si tipy pre ekologickejšiu domácnosť.
Jednoduché čistenie a údržba
Údržba renovovaných dverí je naozaj jednoduchá. Stačí ich utrieť od prachu, občas skontrolovať pánty, kľučky a tesnenie.
Ak sa vyskytnú nejaké škvrny, napríklad odtlačky prstov alebo znečistenie rozliatymi nápojmi, jednoducho ich odstránite jemnou handričkou z mikrovlákna namočenou v teplej vode s jemným čistiacim prostriedkom.
Nákladovo efektívnejšia – nižšie ceny
Najvýznamnejšou výhodou, ktorá hovorí za renováciu dverí, je cena. Renovácia dverí stojí menej, ako kúpa kvalitných dverí, ktoré by mali porovnateľné vlastnosti: odolnosť voči vlhkosti a vode, farebná stálosť, dlhá životnosť.
Široký výber farieb a modelov dverí
K výmene dverí majitelia často pristupujú z dôvodu, že ich štýl pôvodných dverí omrzel. Výhodou renovácie dverí je rôznorodosť. Môžete si vybrať zo širokej ponuky farieb a dekorov, vrátane vernej imitácie dreva. K dispozícii máte tiež bohatý výber modelov od plných dverí až po modely kombinované so sklom. Možno vás milo prekvapí aj ponuka rôznych dekorov skla, od bežného mliečneho skla až po sklo so vzorom.
Zdravotná nezávadnosť
Všetky materiály používané v procese renovácie dverí sú bezpečné a zdravotne nezávadné. To sa týka tak samotnej fólie, ako aj exkluzívnej technológie aplikovania fólie na dvere.
Výhodná pre atypické rozmery dverí
Výmena starých dverí za nové môže spôsobiť vrásky nielen vtedy, keď na kúpu nových dverí nevychádza rozpočet, ale aj v prípade, ak máte doma dvere atypických rozmerov alebo tvaru. A práve vtedy je záchranou renovácia dverí. Renovácia dverí si poradí s akoukoľvek výzvou. Ponechajte si dvere, ktoré bolo zaťažko zohnať aj pred rokmi, stačí len aktualizovať ich vzhľad.
Zachovanie kvality a charakteru dverí
Možno vás to láka do výmeny starých dverí za nové, najmä ak vidíte tie nízke ceny. Tu je však potrebné si uvedomiť, že nízka cena zodpovedá nízkej kvalite a obmedzenej životnosti.
Naopak, ak vlastníte dvere, ktoré už majú čo-to odžité, prečo si ich neponechať?
Dvere, ktoré vydržali niekoľko desaťročí, vám môžu dobre poslúžiť niekoľko ďalších rokov. Stačí ich zrenovovať, aby ste zachovali ich vlastnosti a charakter.
Kompletný servis profesionálnej firmy
Ak sa s renováciou starých dverí obrátite na profesionálov, môžete počítať s komplexným balíkom služieb. Zvyčajne poskytujú bezplatnú obhliadku, profesionálne poradenstvo, zameranie a vypracovanie cenovej ponuky a mnoho ďalších prídavných služieb.
Nevýhody renovácie starých dverí
Hoci renovácia opotrebovaných dverí má značné výhody, samozrejme existujú aj nevýhody, na ktoré treba pamätať.
Skryté poškodenie a problémy
Napriek počiatočným predpokladom, že vaše staré dvere majú poškodenie len na úrovni povrchu, je možné odhaliť základné štrukturálne problémy po začatí renovácie. V takýchto prípadoch by výdavky potrebné na riešenie týchto problémov mohli viesť k oveľa vyšším nákladom alebo v konečnom dôsledku k nutnosti výmeny dverí za nové.
Životnosť v porovnaní s novými dverami prémiovej kvality
Aj keď renovácia predĺži životnosť vašich starých dverí a zvýši ich funkčnosť, je dôležité si uvedomiť, že životnosť dosiahnutá renováciou sa nemusí rovnať životnosti úplne nových dverí prémiovej kvality.
Časovo náročné
Pri renovácii starých dverí je dôležité vedieť, že to môže byť časovo náročná úloha. Proces obnovy zvyčajne zahŕňa niekoľko jednotlivých úloh, ako sú brúsenie, oprava poškodení, natieranie farby alebo aplikácia fólie, obnova a výmena kľučiek, pántov a ďalších prvkov.
Renovácia dverí vás môže stáť čas a bude od vás vyžadovať určitú úroveň zručností, najmä, ak sa do renovácie pustite sami. Túto nevýhodu viete obísť tak, že renováciu zveríte profesionálnej firme, ktorá vám zrenovované dvere vie dodať do niekoľkých dní.
Staré dvere vs. nové dvere
Keď už poznáte výhody a nevýhody renovácie dverí, poďme si porovnať zrenovované dvere s novými. Kedy je výhodnejšia modernizácia starých dverí a kedy sa viac oplatí kúpa nových?
Rekonštrukcia vášho bývania
Jedným z faktorov, ktorý má v rozhodovaní významné slovo, je dôvod, prečo sa dvere stali otázkou dňa. Ak ste menili dizajn vášho bývania, staré dvere vám možno nepasujú k farbám použitým v miestnosti, k novému nábytku alebo novej podlahe.
V tom prípade máte dve možnosti: renováciu dverí alebo výmenu za nové. Z hľadiska nákladovosti vyhráva renovácia starých dverí. Investícia do takejto obnovy je nižšia ako cena nových dverí, ktoré by spĺňali všetky vaše požiadavky a ponúkali dlhú životnosť.
Ak však rekonštrukcia vášho bývania zahŕňa aj zmenu dispozičného riešenia, zmena rozmerov otvoru na dvere, väčší profit vám prinesú nové dvere. Avšak ani renovácia nie je vylúčená.
Veľa profesionálnych firiem ponúka v rámci renovácie aj skrátenie alebo predĺženie dverí, prispôsobenie dverí atypickému otvoru a pod.
Niečo iné je, ak plánujete celkom zmeniť formu a model dverí. Ak plánujete do svojho interiéru zapracovať stavebné puzdrá pre posuvné dvere, alebo klasické dvere vymeniť za dvojkrídlové alebo skladacie, pravdepodobne vás čaká investícia do nových dverí.
Stupeň poškodenia
Ďalším faktorom je stupeň poškodenia. Sú chyby a problémy, ktoré sa dajú v rámci renovácie odstrániť, no niektoré poškodenia môžu cenu renovácie navýšiť aj o niekoľko desiatok eur. Tu určite odporúčame konzultáciu s odborníkmi, ktorí vypracujú cenovú ponuku a zhodnotia nákladovú efektívnosť.
Charakter dverí
Na trhu je veľa dverí, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov; drevo, sklo, sklolaminát, vinyl, PVC a pod. Niektoré z nich sú drahšie ako iné. Niektoré sa dajú opraviť ľahšie ako iné.
Drevené dvere možno potrebujú iba obrúsiť, vyplniť praskliny a natrieť. Sú to dosť jednoduché úlohy, ktoré sa dajú zvládnuť cez víkend.
Sú tu však aj špecifické skupiny dverí, ako napríklad protipožiarne dvere alebo kompozitné dvere, ktoré bude oveľa ťažšie opraviť, ak je to vôbec možné. Ich konštrukcia je taká osobitá, že ich oprava bude stáť veľa peňazí.
Našťastie pri tomto type dverí je menej pravdepodobné, že budú potrebovať opravy počas svojej životnosti. Sú navrhnuté s ohľadom na odolnosť a pri správnej údržbe môžu vydržať desaťročia. Ak však ide iba o zmenu ich vzhľadu, dosiahnete to jednoduchou renováciou povrchovej úpravy.
Rozpočet
Niekedy ste nútení riešiť otázku nových alebo renovovaných dverí bez ohľadu na to, či ste s ich dizajnom alebo tvarom spokojní. Ak došlo k nečakanému poškodeniu, určite príde vhod renovácia dverí, ktorá je lacnejšia ako kúpa nových.
Renovácia sa oplatí aj v tom prípade, ak potrebujete oživiť niekoľko dverí v byte alebo dome. Ak nechcete šetriť na kvalite – čo v žiadnom prípade neodporúčame – renovácia starých kvalitných dverí, ktoré vlastníte už desiatky rokov, sa jednoznačne vyplatí.
Náklady sa líšia v závislosti od požiadaviek majiteľa dverí a samotného projektu. Stále však platí, že rozpočet jednoducho nepustí. Preto si nechajte vypracovať cenovú ponuku renovácie starých dverí a cenovú ponuku na nové dvere, aby ste mali čo porovnávať.
Na čo nezabudnúť pri renovácii dverí
Renovácia dverí, tak ako iné úpravy bývania, je projekt, ktorý je potrebné dôkladne naplánovať. Na čo pri renovácii dverí nezabudnúť, aby prebehla plynulo a bez stresu?
Prispôsobte dizajn dverí charakteru vášho bývania
Výber správneho dizajnu nie je len o tom, čo chcete. Ide skôr o to, čo je pre váš domov najlepšie. Pri rozhodovaní o dizajne nezabudnite zohľadniť charakter vášho bývania a charakter budovy. Možno vás lákajú moderné presklené dvere. Budú však dobre fungovať vo vidieckom prostredí?
Ak bývate v dome, ktorý má istú historickú hodnotu, zvážte, aký dizajn sa k existujúcej architektúre hodí najlepšie. A to sa týka tak exteriérových, ako aj interiérových dverí. Dokážete zachovať historické a klasické prvky, a zároveň k nim pridať niečo moderné?
Renovácia dverí nie je len o dverách
Renovácia dverí nie je len o novej farbe či fólií, ktorá sa aplikuje na panel dverí. Týka sa taktiež dverného otvoru, zárubne, tesnenia, sklenenej výplne dverí, závesného systému, kľučiek a ďalších detailov, ktoré by ste mali mať na pamäti.
Vyberte si ideálny čas
Načasovanie projektu renovácie je rozhodujúce. Výber vhodného obdobia ovplyvňuje aj to, koľko dverí podstúpi renováciu, či ide o exteriérové alebo interiérové dvere, či v dome bývate alebo počas rekonštrukcie máte náhradné ubytovanie.
Ak odstránite všetky dvere v interiéri, zrušíte tým blokádu voči chladu a prievanu. Preto je teplé ročné obdobie na renováciu vhodnejšie.
Nepreceňte svoje zručnosti
Renovovanie nábytku sa radí medzi činnosti, ktoré dokážu pomôcť s odbúraním stresu. Je to perfektná aktivita na dlhé večery alebo víkendy, ktorá vám pomôže zabudnúť na každodenné starosti.
Ak však uvažujete nad tým, že sa do renovácie pustíte sami, zhodnoťte svoje zručnosti. Inak sa môže stať, že vám projekt prerastie cez hlavu a počiatočne náklady sa značne navýšia.
Renovácia dverí a povolenie
Stavebné povolenie ani ohlásenie nepotrebujete, ak ide iba o renováciu pôvodných dverí a pri ich opätovnom osadení dodržíte pôvodný rozmer dverného otvoru. Ide o tzv. udržiavacie práce.
Ak však plánujete zväčšiť pôvodný rozmer dverí, prípadne ich presunúť niekde celkom inde, je potrebné to ohlásiť stavebnému úradu a taktiež predložiť statický posudok. Pokiaľ budete zasahovať do nosnej konštrukcie, bude potrebné stavebné povolenie. To, ktorá stena je a ktorá nie je nosná, určí statik.
Najobľúbenejšie dizajny dverí
Renovácia dverí vám ponúka možnosť celkom zmeniť ich vzhľad. Máte na výber hneď z niekoľkých dizajnov. Kým ich však predstavíme, mali by ste poznať rozdiely medzi interiérovými a exteriérovými dverami.
Interiérové dvere:
● Predstavujú vchody a východy medzi jednotlivými miestnosťami.
● Zvyčajne sú ľahšie a tenšie ako vonkajšie dvere.
● Vo všeobecnosti sú lacnejšie ako exteriérové dvere.
● Môžu byť drevené, kovové, sklenené alebo v kombinácii týchto materiálov.
● Zvyčajne sú jednokrídlové.
● Môžu obsahovať dekoratívne panely a ďalšie dekoratívne prvky.
Exteriérové dvere:
● Fungujú ako hlavný vchod a východ do vášho domova.
● Zabezpečujú izoláciu a teplotnú bariéru medzi interiérom a exteriérom.
● Vyžadujú špeciálnu povrchovú úpravu, aby sa zabránilo poškodeniu vplyvom poveternostných podmienok.
● Ošetrené tak, aby odolali vysokej úrovni vlhkosti.
● Bežné je aj dvojkrídlové prevedenie.
● Zvyčajne majú viac bezpečnostných prvkov ako interiérové dvere.
Dizajn dverí
Dvere vo vašej domácnosti môžu prispieť k lepšiemu vnímaniu interiéru, ak im venujete dostatočnú pozornosť. Ak si vyberiete správne, dokážu tiež zvýšiť cenu nehnuteľnosti na prenájom či v prípade jej predaja. Existuje niekoľko typov dverí vyrobených z rôznych materiálov. Jednoducho si vyberte typ, ktorý sa hodí k štýlu vášho bývania, a sledujte, ako dodá vášmu domovu viac šarmu.
Plné hladké dvere
Tento typ dverí má plochý a hladký povrch bez panelov alebo ozdôb. Ide o najjednoduchší a najlacnejší dizajn, vďaka čomu sú plné hladké dvere také obľúbené.
Bezfalcové dvere
Bezfalcové alebo bezpolodrážkové dvere sú dvere, ktoré zapadnú do zárubne a vytvoria jeden hladký celok bez rušivých viditeľných pántov. Tento typ dverí spoznáte na prvý pohľad podľa toho, že krídlo dverí je v jednej rovine so zárubňou a dverám chýba polodrážka.
V porovnaní s bežnými dverami tieto po zatvorení nevyčnievajú, ale spolu so zárubňou vytvárajú jeden celok. Kúpiť si však bezfalcové interiérové dvere nestačí. Toto riešenie sa spravidla dodáva ako komplet, pretože bezfalcové dvere sa osádzajú do špeciálnych zárubní určených pre tento typ dverí.
Preto nie sú veľmi vhodné, ak sa rozhodujete pre dizajn pôvodných polodrážkových dverí, ktoré plánujete aktualizovať.
Rámové dvere
Sú zhotovené z pevného rámu po obvode dverí, ktorý tvoria dva úzke zvislé panely a horizontálny panel v hornej a spodnej časti. Výplň dverového krídla môže byť zhotovená z panelov rôznej hrúbky alebo zo skla.
Pri tomto type dverí sa sklenená alebo iná dverová výplň neprichycuje pomocou okennej lišty, ale pomocou konštrukčných komponentov, čo výrazne zlepšuje ich stabilitu.
Dvere so sklenenými výplňami
Tento typ dverí poskytuje množstvo prirodzeného svetla, umožňuje vizuálne prepojenie dvoch miestností, zároveň zabezpečuje súkromie. Konštrukčne sú tieto dvere podobné rámovým dverám.
Sklenená výplň môže mať rôzny tvar a veľkosť. Môže byť umiestnená horizontálne alebo vertikálne. Aj keď naďalej ostáva veľmi obľúbené mliečne sklo, na výber máte rôzne prevedenia a vzory.
Celosklenené dvere
Ak je vaším primárnym cieľom priestor presvetliť, dobrou voľbou sú celosklenené dvere. Krásne oživia váš interiér a opticky zväčšia priestor.
Sklenené dvere sú vyrobené z bezpečnostného hrubého skla so špeciálnymi pántami a krytkami lepenými v skle. Môžete mať plné sklenené dvere alebo ich kombinovať s inými materiálmi, ako sú kov a drevo.
Interiérové dvere so sklom pekne ukážu ako dvere do obývačky a často sú vyhľadávané aj sklenené dvere do chodby. Dvere s nepriehľadným sklom môžete použiť aj ako dvere do kúpeľne. V ponuke sú aj dvere s dekoratívnou fóliou.
Atypické dvere
Atypické dvere môžeme označiť aj ako dvere na mieru. Pod týmto pojmom sa ukrývajú dvere, ktoré nezodpovedajú štandardným technickým normám.
V praxi to znamená, že pokiaľ nemáte typizované stavebné dverné otvory a nie je možné ich prerobiť na typizované, boli ste nútení hľadať dodávateľa, ktorý bol schopný dodať dvere podľa špecifických požiadaviek.
V tomto prípade je renovácia dverí najlepšia voľba a môže vám ušetriť množstvo starostí s hľadaním nového dodávateľa, aj náklady na nové dvere v atypickom tvare.
Inšpirácia: Viete ako zariadiť detskú izbu moderným a funkčným spôsobom?
Prečo osloviť profesionála na renováciu dverí?
Ak uvažujete o renovácii exteriérových a interiérových dverí, možno sa pýtate, či sa vám oplatí investovať do toho, aby ste si najali profesionála. Tu je niekoľko dôvodov, prečo si myslíme, že je vždy najlepšie nechať projekty obnovy dverí na odborníkov:
Majú správne nástroje a vybavenie. Obnova vnútorných dverí si vyžaduje špecializované nástroje a vybavenie, ku ktorým väčšina majiteľov domov nemá prístup. To znamená, že pokiaľ nie ste ochotní investovať do potrebného náradia, nebudete môcť získať rovnako kvalitný povrch, ako vám dodá profesionál.
Majú svoje know-how. Renovácia dverí pozostáva z niekoľkých jednotlivých úkonov. Podstatná je príprava dverí na finálnu povrchovú úpravu. Ak dvere poriadne neobrúsite alebo nenanesiete správny základný náter, vaše dvere nebudú vyzerať tak dobre, ako by mohli.
Majú skúsenosti a vedia, čo funguje najlepšie. Interiérové dvere obnovujú už niekoľko rokov. Poznajú všetky malé tipy a triky, ktoré dokážu pri renovácii dverí zohrať významnú úlohu. S ich pomocou ušetríte možno aj na následnom upratovaní - keďže pri väčšine rekonštrukčných prác vzniká prach a špina, je však rozdiel minimalizovať neporiadok efektívnymi pracovnými postupmi.
Pomôžu vám vybrať správnu povrchovú úpravu a dizajn. K dispozícii je veľa rôznych povrchových úprav a výber tej správnej môže byť náročný. Pomôžu vám vybrať takú, ktorá dodá dverám vzhľad, ktorý hľadáte, a doplní štýl vášho domova.
Súčasťou renovácie je poradenstvo, zameranie a vypracovanie cenovej ponuky.
Na svoju prácu poskytujú záruku. Keď si najmete profesionálneho renovátora dverí, môžete si byť istí, že vaše dvere budú vyzerať skvele po celé roky. Profesionálne firmy ponúkajú záruku na spracovanie, aby ste si mohli byť istí, že investujete rozumne.
Tip: Viete ako udržiavať svoju domácnosť čistú čo najjednoduchším spôsobom?
Postup pri renovácii dverí
K renovácii dverí môžete pristupovať ako k home made projektu, opraviť ich a zrenovovať svojpomocne, ak máte dostatok voľného času a aspoň aké-také zručnosti. Ak však renováciu dverí zveríte profesionálnej firme, dvere sa vám za pár dní vrátia ako nové, a to so zachovanou pôvodnou hodnotou. Aký je postup renovácie dverí profesionálnou firmou?
1. Celému procesu obnovy dverí predchádza vypracovanie cenovej ponuky. Mnohé spoločnosti vykonávajú fyzickú obhliadku na mieste. Iní dokážu na základe dlhoročných skúseností a praxe stanoviť cenu na základe fotografií, ktoré im pošlete.
Stačí zadať svoje požiadavky, cenovú ponuku vám vypracujú na diaľku. To je výhodné najmä vtedy, ak si robíte prieskum trhu, aj vtedy, keď vami vybraná spoločnosť sídli v niekoľko kilometrov vzdialenom meste.
2. Dvere nemusíte nikam voziť, profesionálna firma si príde po ne. Tento krok je obzvlášť dôležitý, aby sa ešte pred začatím prác dotiahli detaily. Dvere si obhliadnu, skontrolujú vo vzťahu k zárubni. Takto zistia, či dvere nie je potrebné skrátiť alebo predĺžiť, aby plnili svoju funkciu.
Teraz je čas na to, aby ste im predstavili celú svoju víziu. Zvyčajne majú so sebou vzorky dreva, fólií, kľučiek, skla a pod. a spolu s vami naprojektujú nový dizajn dverí do posledného detailu. Preberú s vami možnosti dodatočného kovania, ako sú vetracie mriežky, okopové plechy, háčiky na dvere, padacie prahy, atď.
3. Samotná renovácia začína tzv. "odstrojením" dverí. Z dvier sa zloží všetko kovanie, zasklievacie lišty a ďalšie prvky.
4. Ak boli dvere maľované farbou, lakované, alebo je na nich akýkoľvek iný náter, túto povrchovú úpravu je potrebné odstrániť. Dvere sa opaľujú, frézujú alebo brúsia.
5. "Holé" dvere prechádzajú ďalšou podrobnou kontrolou. V tomto kroku sa robia všetky stolárske zásahy do konštrukcie dverí. Opravujú sa poškodenia, spevňuje sa konštrukcia, dvere sa predlžujú alebo skracujú. Ak nový dizajn zahŕňa nové usporiadanie sklených výplní, robia sa nové otvory do dverí.
6. Nasleduje príprava povrchu na náter farbou alebo aplikovanie fólie. Dvere sa brúsia brúskou s brúsnym papierom s hrubým zrnom (P40 až P60) a postupne sa prechádza k brúsnemu papieru s jemnejším zrnom.
Rozdiel je, či sa pripravujú dvere na maľovanie, kedy je nevyhnutný dokonale hladký povrch, alebo na aplikovanie fólie. Farba na dvere si vyžaduje brúsny papier so zrnitosťou až P250. Ak sa na dvere bude lepiť fólia, konečné brúsenie sa vykonáva brúsnym papierom so zrnitosťou P150.
Medzi jednotlivými brúseniami sa vypĺňajú jemné praskliny a nezrovnalosti, na čo sa používa kvalitný tmel. Okrem toho, ak je to potrebné, frézujú sa nové otvory pre zadlabávacie zámky.
7. Keď sú dvere dokonale pripravené, prichádza na rad náter alebo potiahnutie fóliou. Čo sa týka farieb, zvyčajne sa používajú kriedové farby s pridanou voskovou zložkou pre dokonalý finiš.
Pri fóliovaní dverí sa používajú kvalitné produkty, ktoré spĺňajú všetky normy a štandardy. Na výber máte niekoľko dizajnov, môžete si zvoli medzi rôznymi imitáciami dreva, exotickými drevinami či dekoratívnymi fóliami. Fólie sú špeciálne vyvinuté a vyrobené tak, aby pri správnom zaobchádzaní s dverami a správnej starostlivosti vydržali dlhé roky, odolali aj náročnejším podmienkam a udržali si svoj vzhľad aj pri pravidelnej údržbe.
8. Nakoniec na dvere prichádza kovanie, kľučky, sklenené tabule a zasklievacie lišty.
9. Hotové dvere sú dovezené späť k zákazníkovi, odborne osadené a vycentrované k zárubni.
Ekologický pohľad na renováciu dverí
Otázke "udržateľnosti" sme sa už dotkli v časti, v ktorej sme sa venovali výhodám renovácie dverí. Tým, že sa rozhodnete dať svojim starým dverám druhú šancu, redukujete zaťaženie životného prostredia odpadom.
Ak navyše túto obnovu zveríte profesionálnej firme, môžete si byť istí, že s odpadom sa naloží v súlade s legislatívou platnou v SR a členských krajinách EÚ. Sklo sa prostredníctvom veľkokapacitných OLO (odvoz a likvidácia odpadu) kontajnerov vozí na recykláciu. Staré kovania, kľučky a ďalšie kovové diely sa odovzdávajú zberným dvorom.
Veľká časť dreveného odpadu sa použije znova. Zbytkové drevo sa využíva ako pomocný materiál pri renovácií dverí na vytvorenie nových priečok, prípadne na vystuženie novo vytvorených otvorov v plných dverách a pod.
Cena renovácie dverí
Koľko stojí renovácia dverí? Pri tejto tak špecifickej službe neexistuje pevne stanovený cenník, ktorý by zodpovedal každému projektu. Náklady na obnovu dverí sa líšia od objednávky k objednávke.
Cena sa odvíja od toho, či sa dvere budú maľovať alebo sa bude aplikovať fólia, tiež od množstva a rozsahu poškodenia, ktoré je potrebné opraviť. Cenu tiež ovplyvňuje:
● materiál dverí (drevo, drevotrieska, kov a pod.);
● rozmer dverí (výška, šírka a pod.);
● úpravy dverí (skrátenie, predĺženie a pod.);
● zmena dizajnu plných dverí na celopresklené, ⅔ presklené alebo ⅓ presklené;
● dizajn skla;
● výmena pôvodných kľučiek a kovania za nové;
● pridanie ďalších prvkov (padacie prahy, okopové plechy, vetracie mriežky a pod.);
● ďalšie nevyhnutné opravy, prípadne dodatočné úpravy na základe vašich požiadaviek.
Ak aj natrafíte na nejaký cenník na renováciu dverí, odporúčame brať ho s rezervou. Vždy sa totiž môže vyskytnúť niečo, čo konečné náklady navýši. Preto odporúčame kontaktovať profesionálnu firmu s požiadavkou na vypracovanie individuálnej cenovej ponuky priamo šitej pre váš projekt. Iba tak sa dozviete pomerne presnú cenu a získate predstavu o reálnych nákladoch.
Všeobecne môžeme povedať, že priemerná cena renovácie plných dverí je okolo 125 € a cena renovácie ⅔ presklených dverí je cca 185 €.
Na záver
Ak vlastníte dvere, ktoré majú už svoje najlepšie časy za sebou, zvážte ich renováciu. Obyčajná obnova pôvodných dverí dokáže celkom zmeniť charakter vášho bývania. Renovácia dverí sa oplatí, ak dvere nie sú veľmi poškodené, majú historickú hodnotu alebo vás s nimi spájajú iné sentimentálne dôvody.
Renovácia dverí je projekt, ktorý mnohí zvládnu svojpomocne. Takáto obnova má však vysoké nároky na čas a vyžaduje si tiež určitú úroveň zručností. Nehovoríme o tom, že budete potrebovať kvalitné nástroje a pomôcky.
Oproti renovácii stojí kúpa nových dverí. Láka vás nízka cena? Kým sa však bezhlavo vrhnete do kúpy nových lacných dverí, overte si, z akého materiálu sú vyrobené a akú životnosť ponúkajú. Možno budete nútení ich vymeniť po 2-3 rokoch.
Ak teda vlastníte dvere, ktoré vám dobre slúžili dvadsať, tridsať alebo viac rokov, dajte im druhú šancu. Obráťte sa na profesionálov, ktorí zachovajú ich charakter a zároveň ich dokážu aktualizovať podľa súčasných trendov. Za vypracovanie cenovej ponuky nič nedáte, a možno budete príjemne prekvapení, ako ľahko viete zachrániť to, čo doteraz predstavovalo súčasť vášho bývania. Renovácia dverí má tiež čo do činenia s ekológiou a udržateľnosťou.
Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:
Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Pomôžeme vám s viditeľnosťou webu, marketingom, PPC reklamou.